Turistická trasa Ramzová - Branná

Chata-Loucna.cz » Aktivity na horách » Turistické trasy » Turistická trasa Ramzová - Branná

Délka: 18,5 km
Obtížnost: náročná
Okruh: NE
Značení: značená

Trasa začíná v Ramzové a pokračujeme na Šerák buď po červené turistické značce nebo si cestu můžeme zkrátit lanovkou. K chatě Jiřího těsně pod vrcholem hory pokračujeme po žluté turistické značce. Poté jdeme po hřebeni směrem ke Keprníku k rozcestí s červenou značkou. Dále po červené značce na vrchol Keprníku. Většinu cesty jdeme po území přírodní rezervace Šerák-Keprník. Z vrcholu sestupujeme k Trojmezí a na rozcestí uprostřed lesa odbočíme na žlutou turistickou trasu, kterou pokračujeme přes prameniště Hučivé Desné na vrchol Vozky k výraznému skalisku. Je odtud nádherný výhled na Brannou, Staroměstsko, Králický Sněžník a hřeben Hrubého Jeseníku. Z vrcholu se vracíme zpět na rozcestí, kde se dáváme strmě dolu po žluté turistické značce. Míjíme rozsáhlé rašeliniště. Žlutá značka nás dovede k rozcestí nad Hášovou loveckou chatou a dále klesáme k Volské louce. Odtud sestupujeme již mírněji po svazích Trojáku k hájovně Banjaluka a pokračujeme podél Branné po silničce až k rozcestí u mostu v Branné nedaleko železniční zastávky.

Dist. Lokalita Výška Značení Popis
0,0 Ramzová 758 m n.m. zn_cervena zn_zelena_pres zn12 Na rozcestí Šerák pokračujeme na vrchol po tt_modra
Významné středisko zaměřené na sportovně - rekreační aktivity. Je ideální pro zimní i letní se rekreaci. Lanové dráhy jsou v provozu celoročně. V létě je významné místo jako výchozí bod pro letní turistiku.
5,4 Šerák 1350 m n.m. zn_cervena zn_zelena_pres Vrch (1350 m.n.m.) na hřebeni Hrubého Jeseníku. Pod vrcholem stojí od roku 1888 horská Jiřího chata s meteorologickou stanicí. Po západním hřebeni vede na Šerák sedačková lanovka z Ramzové.
7,4 Keprník 1422 m n.m. zn_cervena zn_zelena_pres Na vrcholu hory (1422 m.n.m.) se nachází svorové skály, z nichž je kruhový rozhled do dalekého okolí. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Krkonoše se Sněžkou. Od počátku století je oblast okolo Keprníku přírodní rezervací. Je tvořena pralesem na rašelinném podkladu s loukami, tůněmi a rašelinnou květenou. Vrcholový porost tvoří především rašeliníky a mechy.
8,2 Trojmezí 1316 m n.m. zn_zluta
9,5 U Vozky 1357 m n.m. tt_zelena zn_zluta Křižovatka se tt_zelena turistickou značkou
Hora Vozka (1377 m.n.m.) s výraznými výhledovými skalisky ze staurolitických svorů na vrcholu. Vrchol hory je součástí přírodní rezervace. Ze skal je kruhový výhled na Branensko, Staroměstsko, Králický Sněžník a hlavní hřeben Hrubého Jeseníku.
10,7 Nad Hášovou chatou 1247 m n.m. zn_zluta
12,5 Volská louka 996 m n.m. zn_zluta Z Volské louky se nám otvírají výhledy na masív Kralického Sněžníku a Šerák.
16,7 Banjaluka 633 m n.m. tt_zelena zn_zluta Křižovatka s zn_zelena_pres
V hájovně Banjaluka bývalo nádraží lesní železnice. Jsou tady patrné zbytky náspů a mostky.
18,5 Branná 587 m n.m.
Horská obec nad řekou Brannou s vynikajícími podmínkami pro letní i zimní turistiku a lyžování. K významným památkám patří - renesanční zámek s cihlovými arkádami, renesanční radnice, nyní škola, a původně gotický kostel, renesančně přebudovaný na počátku 17. století. V obci se nachází také řada ukázek typické lidové architektury, které tvoří ojedinělý celek.

Provozovatel

Manželé Novákovi
Rejhotice 158
788 11 Loučná nad Desnou
GPS: 50°05'04.9"N 17°05'27.7"E
Mapa
Pro zvyšování vaší spokojenosti využívá náš web soubory cookies, které slouží k měření funkčnosti a poskytování služeb. Používáním webu souhlasíte s využíváním cookies. OK