Turistická trasa Sedlo Skřítek - Červenohorské sedlo

Chata-Loucna.cz » Aktivity na horách » Turistické trasy » Turistická trasa Sedlo Skřítek - Červenohorské sedlo

Délka: 24,3 km
Obtížnost: nenáročná
Okruh: NE
Značení: část trasy je značená

Trasa začíná v sedle Skřítek u místního motorestu a pokračuje lesní cestou po zelené turistické značce k informačnímu místu Nad Skřítkem. Dále trasa vede kolem přírodní rezervace Rašeliniště Na Skřítku úvozem a lesem na Ztracené kameny. Je odtud krásný výhled. Ze Ztracených kamenů jde trasa po hřebeni porosty kosodřeviny okolo skalisek Pec a Pecný k Jelení studánce, kde pramení Podolský potok. Odtud pokračujeme po červené přes Kamzíček, kolem Vysoké hole a Petrových kamenů na Ovčárnu a od ní po asfaltové silničce až na vrchol Pradědu. Z vrcholu hory se vracíme stejnou cestou k rozcestí pod Pradědem a odtud jdeme vpravo po červené turistické trase k chatě Švýcárna. Od chaty vede trasa na rozcestí Slatě a dále po červené značce okolo Velkého Jezerníku, přes Kamzík a Klínovec. Cestou překonáváme rašelinové mokřiny. Po průchodu pasekou sestupujeme kolem lyžařského vleku k silnici ze Šumperka do Jeseníku. Odtud je to již kousek do areálu v Červenohorském sedle.

Dist. Lokalita Výška Značení Popis
0,0 Skřítek 867 m n.m. zn_cyklo zn_cervena tt_zelena zn_zluta Křižovatka turistických cest.
V sedle Skřítek se nachází rašeliniště o ploše 166 ha, které má charakter tundry. Je vyhlášeno přírodní rezervací a není veřejnosti přístupné. Na rašeliništi se lze setkat se slatinnými loukami s druhy horských rašelin. Vody z rašeliniště jsou odváděny Podolským potokem. Zvláštností sedla je jeho plochost. V sedle s nachází motorest Skřítek a je jedním z nejdůležitějších východisek do oblasti hřebenu Hrubého Jeseníku.
0,5 Nad Skřítkem 889 m n.m. tt_zelena zn_zluta
2,0 Pod Ztracenými kameny 1114 m n.m. tt_zelena Pod Ztracenými kameny je rozcestí žluté a zelené turistické trasy a nachází se na jižním úbočí vrcholku Ztracené kameny ( 1250 m.n.m.), který se zvedá severovýchodním směrem nad motorestem Skřítek.
5,9 Jelení studánka 1269 m n.m. zn_cervena tt_zelena Křižovatka turistických cest.
Jelení studánka leží na hřebenu Vysoké hole ve výšce 1311 metrů. Vyvěrá zde pramen Stříbrného potoka, což je jedna ze zdrojnic Podolského potoka, který se u Velké Štáhle vlévá do Moravice. U studánky je postavený zastřešený kamenný útulek, kteří mohou využít jak turisté, tak i lyžaři za nepohody při cestě ze Skřítku na Praděd. Poblíž Jelení studánky roste mnoho druhů vzácné květeny, mezi nimi například hvozdík pyšný.
7,1 Nad Malým kotlem 1282 m n.m. zn_cervena
11,1 Nad Ovčárnou 1386 m n.m. zn_cervena Křižovatka se zn_zluta a tt_modra
11,5 Ovčárna pod Pradědem 1321 m n.m. zn_cyklo zn_cervena tt_zelena zn_zelena_pres Část trasy souběžně s tt_modra
Lyžařské středisko s velmi dobrými sněhovými podmínkami. Je tady 6 vleků různé délky a 7 sjezdovek se všemi stupni obtížnosti. Lyžařský areál je umístěn uprostřed národní přírodní rezervace Praděd.
14,1 Praděd rozc. 1430 m n.m. tt_modra zn_zelena_pres
15,1 Praděd 1491 m n.m. tt_modra zn_zelena_pres Praděd je nejvyšší hora Hrubého Jeseníku, Moravy a českého Slezska vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu České republiky. Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na vrcholu stojí 162 metrů vysoká televizní věž, jejíž horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice. Rozhledna je ve výšce 40m, při příznivých podmínkách lze spatřit Krkonoše, polské roviny i Vysoké Tatry. V objektu věže je možnost občerstvení v restauraci. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí. Na severozápadní straně se nachází Tabulové kameny s mnoha druhy mechů, lišejníků a jiných vzácných rostlin. Kvůli vzácné květeně je přístup na vrchol Pradědu povolen pouze po značených turistických cestách.
16,1 Praděd rozc. 1430 m n.m. zn_cyklo zn_cervena tt_zelena zn_zelena_pres
18,5 Švýcárna 1320 m n.m. zn_cyklo zn_cervena tt_zelena Turistická chata Švýcárna se nachází na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem v nadmořské výšce 1304 m n m. Byla postavena již v roce 1887, avšak její historie sahá ještě hlouběji. Švýcárna je ukázkovým příkladem přeměny pastevecké salaše na klasickou horskou chatu. Dnes slouží jako spolehlivá základna pro milovníky horské turistiky a lyžování.
19,0 Slatě 1294 m n.m. zn_cervena
24,3 Červenohorské sedlo 1015 m n.m.
Jedno z nejvýznamnějších turistických, lyžařských a rekreačních středisek oblasti Hrubého Jeseníku. Nachází se ve výšce 1013 m.n.m. Roku 1935 zde byla Klubem českých turistů zbudována turistická chata, sloužící dodnes. Na sedle se nachází několik lyžařských vleků. Je zde také hlavní sídlo Horské služby. Sedlo je východiskem pro množství výletů do této oblasti.

Provozovatel

Manželé Novákovi
Rejhotice 158
788 11 Loučná nad Desnou
GPS: 50°05'04.9"N 17°05'27.7"E
Mapa
Pro zvyšování vaší spokojenosti využívá náš web soubory cookies, které slouží k měření funkčnosti a poskytování služeb. Používáním webu souhlasíte s využíváním cookies. OK